Image1 Image2 Image3

Документи Державного архіву Дніпропетровської області про депортацію кримськотатарського народу

   Тема увічнення пам’яті жертв репресій сталінського режиму, депортації кримськотатарського населення у травні 1944 року набуває особливої актуальності у сучасній політичній ситуації, коли відбуваються систематичні порушення основних прав і свобод кримських татар в окупованому Росією Криму.

   Примусове виселення кримськотатарського населення Кримської АРСР розпочато Народним Комісаріатом Внутрішніх Справ 18 травня 1944 року. Офіційно причиною депортації вказувалася співпраця деяких кримських татар з окупаційним режимом. У 1989 році депортація була визнана Верховною Радою СРСР незаконною і злочинною. 12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію з Криму у 1944 році геноцидом кримчан і проголосила 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
   В Державному архіві Дніпропетровської області у фонді Управління Сталінської залізниці виявлені численні щоденні оперативні донесення, які докладно у деталях розкривають хід підготовки масштабної операції по виселенню кримськотатарського населення з півострова, процес оперативного вивозу депортованих, координацію та керування цим процесом, умови, хід та напрями перевезення.
   У виявлених документах поняття «особи татарської (кримськотатарської) національності» не вживається. Замість нього застосовано термін «спецконтингент», або «СК». В оперативному донесенні Начальника Сталінської залізниці Н. Закорка народному комісару шляхів сполучення генерал-директору Л.М. Кагановичу про роботу дороги за 15 травня 1944 р. вперше з’являється термін «СК»; вказано, що перевезення «СК» прийнято на виконання у відповідності до отриманого розгорнутого плану вивезення «СК».
   У наказі начальника Сталінської залізниці про «Про покращення масових людських перевезень на Сталінській залізниці від 23 травня 1944 р.  констатується  незадовільний стан перевезень людей – відхилення від планів перевезень, запізнення потягів, затримки на станціях та повільний рух; подача необладнаних, брудних, непродезинфікованих вагонів. Зауважується, що погано працює санітарна служба: «слабо предъявляются требования к отправителям о соблюдении ими минимума элементарных условий, необходимых при перевозке людей». У наказовій частині призначаються відповідальні посадові особи на відповідних ділянках роботи дороги. У цьому ж наказі вжито термін «спецконтингенти», йдеться мова про скупчення «мобілізованих робітників» і «спецконтингентів» на напрямках руху.
   Термін «СК» у подальшому використовується для визначення осіб кримськотатарської національності в оперативних донесеннях наркому Кагановичу за травень 1944 р. Востаннє термін «СК» згадується в донесеннях від 22 травня. Далі йдеться про людські перевезення з Криму, першочергові ешелони, повернення порожніх вагонів у Крим. У дев’яти оперативних донесеннях за червень місяць (останнє за 9 червня) зазначено, що забезпечення завантаження та руху термінових ешелонів взято під суворий контроль.
   Дві справи з оперативними донесеннями наркому Кагановичу за травень і червень 1944 р. дозволяють досить детально відслідкувати хід депортації кримськотатарського населення у травні 1944 р.

Перелік документів.

   Наказ від 23 травня 1944 р. «Про покращення обслуговування пасажирів на Сталінській залізниці» (ф. Р-2151, оп.19, спр.21, арк. 120–122).
   Звіт з основної діяльності Лікарсько-санітарної служби за 1944 р.   (ф. Р- 2151, оп.9, спр.9, арк. 53-58).
Щоденні оперативні донесення начальника Сталінської залізниці генерал-директора руху II рангу Н. Закорка народному комісару шляхів генерал-директору шляхів сполучення СРСР Л. М. Кагановичу про підготовку депортації кримськотатарського населення з Криму, перевезення депортованих по залізниці, забезпечення залізниці порожніми вагонами для подальших перевезень, повернення порожніх вагонів за період з 12 по 23 травня, з 1 по 9 червня 1944 р., (ф. Р-2151, оп.12, спр.18, арк. 28–91; спр.19, арк. 1–52).
   Звіт начальника Сталінської залізниці наркому Кагановичу про проведену роботу 21–25 травня 1944 р., де зазначено, що 1941 вагон знаходиться під промивкою та обладнанням для людських перевезень; недовантаження руди й зерна пов’язано із використанням рухомого складу для спеціальних перевезень (ф. Р-2151, оп.12, спр.18, арк. 96–96 зв.).
   Оперативне донесення начальника Сталінської залізниці наркому Кагановичу за 27 травня 1944 р., в якому вказано, що для забезпечення Криму на звітний час є 18 порожнякових составів, 1324 вагони, частина з яких переведена на Сімферопольське відділення і частина на Новоолексіївку (ф. Р-2151, оп.12, спр.18, арк. 102–106).
   Оперативне донесення начальника Сталінської залізниці наркому Кагановичу за 28 травня 1944 р. про рух 15-ти потягів для забезпечення завантажень у Криму (ф. Р-2151, оп.12, спр.18, арк. 107–110).
   Оперативне донесення начальника Сталінської залізниці наркому Кагановичу за 30 травня 1944 р. про пересування по залізниці для завантаження на Мелітопольському відділенні і в Крим 6-ти порожнякових потягів та потребу у виділенні ще 1200 порожніх вагонів; об’єм руху по перегону Джанкой-Новоолексіївка (ф. Р-2151, оп.12, спр.18, арк. 117–120).
   Оперативне донесення начальника Сталінської залізниці наркому Кагановичу за 31 травня 1944 р. про кількість відправлених по Новоолексіївці в Крим порожніх вагонів для забезпечення завантажень і кількість завантажених, що виїхали у зворотньому напрямку (ф. Р-2151, оп.12, спр.18, арк. 122–6126).

Сьогодні: 22 Травня 2022

Державний архів Дніпропетровської області
вул. М. Грушевського, 89

До уваги керівників
архівних відділів райдержадміністрацій, міських рад, трудових архівів, архівних підрозділів органів місцевого самоврядування!

У рубриці
«Нормативно-правова база» на сайті держархіву області просимо ознайомитися з актуальними для цього періоду адміністративно-територіального реформування Методичними рекомендаціями Укрдержархіву «Організація архівної справи в територіальній громаді. Частина 1. Архівні підрозділи органів місцевого самоврядування»
для впровадження
в практику роботи.prizident
verhovna rada
kmu portal
oda
obl-rada
kontakt centr
metod ukaz

arolsen