Про архів
Історія Державного архіву Дніпропетровської області
Керівництво архіву
Дорадчі органи архіву
Положення про держархів Дніпропетровської області
Регламент роботи Державного архіву Дніпропетровської області
План розвитку архівної справи
Забезпечення рівних прав та можливостей
Архівні установи області
Каталог метричних книг
Інформуємо громадськість
Науково-довідковий апарат
Електронний архів
Перспективний план
Описи
Картотеки
Видання
Метричні книги
Голод 1921-1923 рр.
Запобігання проявам корупції
Регуляторні акти
Державні закупівлі
Реєстр розсекречених фондів
Ініціативні інформування
Прес-центр
Прес-релізи
Публікації
Знаменні дати Дніпропетровщини
До 100-річчя Державного архіву Дніпропетровської області
Відеоматеріали
Виставкова діяльність
Презентації виставок
Документальні виставки онлайн
Велика історія. Українська Революція Гідності
Вакансіі
З життя архіву

Документи Державного архіву Дніпропетровської області про депортацію кримськотатарського народу

   Тема увічнення пам’яті жертв репресій сталінського режиму, депортації кримськотатарського населення у травні 1944 року набуває особливої актуальності у сучасній політичній ситуації, коли відбуваються систематичні порушення основних прав і свобод кримських татар в окупованому Росією Криму.

   Примусове виселення кримськотатарського населення Кримської АРСР розпочато Народним Комісаріатом Внутрішніх Справ 18 травня 1944 року. Офіційно причиною депортації вказувалася співпраця деяких кримських татар з окупаційним режимом. У 1989 році депортація була визнана Верховною Радою СРСР незаконною і злочинною. 12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію з Криму у 1944 році геноцидом кримчан і проголосила 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
   В Державному архіві Дніпропетровської області у фонді Управління Сталінської залізниці виявлені численні щоденні оперативні донесення, які докладно у деталях розкривають хід підготовки масштабної операції по виселенню кримськотатарського населення з півострова, процес оперативного вивозу депортованих, координацію та керування цим процесом, умови, хід та напрями перевезення.
   У виявлених документах поняття «особи татарської (кримськотатарської) національності» не вживається. Замість нього застосовано термін «спецконтингент», або «СК». В оперативному донесенні Начальника Сталінської залізниці Н. Закорка народному комісару шляхів сполучення генерал-директору Л.М. Кагановичу про роботу дороги за 15 травня 1944 р. вперше з’являється термін «СК»; вказано, що перевезення «СК» прийнято на виконання у відповідності до отриманого розгорнутого плану вивезення «СК».
   У наказі начальника Сталінської залізниці про «Про покращення масових людських перевезень на Сталінській залізниці від 23 травня 1944 р.  констатується  незадовільний стан перевезень людей – відхилення від планів перевезень, запізнення потягів, затримки на станціях та повільний рух; подача необладнаних, брудних, непродезинфікованих вагонів. Зауважується, що погано працює санітарна служба: «слабо предъявляются требования к отправителям о соблюдении ими минимума элементарных условий, необходимых при перевозке людей». У наказовій частині призначаються відповідальні посадові особи на відповідних ділянках роботи дороги. У цьому ж наказі вжито термін «спецконтингенти», йдеться мова про скупчення «мобілізованих робітників» і «спецконтингентів» на напрямках руху.
   Термін «СК» у подальшому використовується для визначення осіб кримськотатарської національності в оперативних донесеннях наркому Кагановичу за травень 1944 р. Востаннє термін «СК» згадується в донесеннях від 22 травня. Далі йдеться про людські перевезення з Криму, першочергові ешелони, повернення порожніх вагонів у Крим. У дев’яти оперативних донесеннях за червень місяць (останнє за 9 червня) зазначено, що забезпечення завантаження та руху термінових ешелонів взято під суворий контроль.
   Дві справи з оперативними донесеннями наркому Кагановичу за травень і червень 1944 р. дозволяють досить детально відслідкувати хід депортації кримськотатарського населення у травні 1944 р.

Перелік документів.

   Наказ від 23 травня 1944 р. «Про покращення обслуговування пасажирів на Сталінській залізниці» (ф. Р-2151, оп.19, спр.21, арк. 120–122).
   Звіт з основної діяльності Лікарсько-санітарної служби за 1944 р.   (ф. Р- 2151, оп.9, спр.9, арк. 53-58).
Щоденні оперативні донесення начальника Сталінської залізниці генерал-директора руху II рангу Н. Закорка народному комісару шляхів генерал-директору шляхів сполучення СРСР Л. М. Кагановичу про підготовку депортації кримськотатарського населення з Криму, перевезення депортованих по залізниці, забезпечення залізниці порожніми вагонами для подальших перевезень, повернення порожніх вагонів за період з 12 по 23 травня, з 1 по 9 червня 1944 р., (ф. Р-2151, оп.12, спр.18, арк. 28–91; спр.19, арк. 1–52).
   Звіт начальника Сталінської залізниці наркому Кагановичу про проведену роботу 21–25 травня 1944 р., де зазначено, що 1941 вагон знаходиться під промивкою та обладнанням для людських перевезень; недовантаження руди й зерна пов’язано із використанням рухомого складу для спеціальних перевезень (ф. Р-2151, оп.12, спр.18, арк. 96–96 зв.).
   Оперативне донесення начальника Сталінської залізниці наркому Кагановичу за 27 травня 1944 р., в якому вказано, що для забезпечення Криму на звітний час є 18 порожнякових составів, 1324 вагони, частина з яких переведена на Сімферопольське відділення і частина на Новоолексіївку (ф. Р-2151, оп.12, спр.18, арк. 102–106).
   Оперативне донесення начальника Сталінської залізниці наркому Кагановичу за 28 травня 1944 р. про рух 15-ти потягів для забезпечення завантажень у Криму (ф. Р-2151, оп.12, спр.18, арк. 107–110).
   Оперативне донесення начальника Сталінської залізниці наркому Кагановичу за 30 травня 1944 р. про пересування по залізниці для завантаження на Мелітопольському відділенні і в Крим 6-ти порожнякових потягів та потребу у виділенні ще 1200 порожніх вагонів; об’єм руху по перегону Джанкой-Новоолексіївка (ф. Р-2151, оп.12, спр.18, арк. 117–120).
   Оперативне донесення начальника Сталінської залізниці наркому Кагановичу за 31 травня 1944 р. про кількість відправлених по Новоолексіївці в Крим порожніх вагонів для забезпечення завантажень і кількість завантажених, що виїхали у зворотньому напрямку (ф. Р-2151, оп.12, спр.18, арк. 122–6126).

Сьогодні: 14 Вересня 2024

Державний архів Дніпропетровської області
вул. М. Грушевського, 89

knp 1 knp 2 knp 3

До уваги керівників
архівних відділів райдержадміністрацій, міських рад, трудових архівів, архівних підрозділів органів місцевого самоврядування!

У рубриці
«Нормативно-правова база» на сайті держархіву області просимо ознайомитися з актуальними для цього періоду адміністративно-територіального реформування Методичними рекомендаціями Укрдержархіву «Організація архівної справи в територіальній громаді. Частина 1. Архівні підрозділи органів місцевого самоврядування»
для впровадження
в практику роботи.



prizident
verhovna rada
kmu portal
oda
obl-rada
kontakt centr
metod ukaz

arolsen