Image1 Image2 Image3
Документальна виставка «Нестор Махно: «Дух, що тіло рве до бою»
До 125-річчя з дня народження

7 листопада (за старим стилем 26 жовтня) 1888 року в селі Гуляйполе Олександрівського повіту Катеринославської губернії, яке нині розташовано на території сучасної Запорізької області, народився один із самих видатніших анархістів світу, керівник українського повстанського селянського руху Нестор Іванович Махно. З 7 листопада по 15 листопада 2013 року у приміщенні Державного архіву Дніпропетровської області відбулася документальна виставка «Нестор Махно: «Дух, що тіло рве до бою», присвячена життєвому шляху Нестора Махна, його діяльності та повстанської боротьбі під час Громадянської війни.

 

На виставці представленні документальні матеріали та фотоматеріали з фондів Державного архіву Дніпропетровської області. Виставка доповнена матеріалами Державного архіву Запорізької області. Документи охоплюють період з 1888 по 1921 рр.

 

 

На стенді «Ранні роки» розміщена фотокопія запису про народження Нестора Івановича Махна, зроблений у метричній книзі Хресто-Воздвиженської церкви с. Гуляйполя, також представленні документи, що висвітлюють ранню діяльність Нестора Махна в дореволюційний період – листи судового слідчого Катеринославського окружного суду, рапорт Олександрівського повітового справника Катеринославському губернатору, рапорт про арешт Нестора Махна та лист Катеринославського губернатора Московському губернатору про відправку заарештованих до Московської каторжної в’язниці. 

Експонати розділу «Революція і громадянська війна» присвячені революційній боротьбі у 1918–1921 рр. Нестора Махна на території Катеринославської губернії та в місті Катеринослав, яке певний час перебувало столицею «Вільної території», територіальному об’єднанню анархістів. На стендах цієї рубрики представлені документи губернського та повітових військово-революційних комітетів, у яких розкривається діяльність повстанських формувань в губернії, накази Батьки Махна, в яких він виступає проти розповсюдження бандитизму під час свого перебування в Катеринославі, наказ Губернської революційної ради про призначення Нестора Махна головнокомандуючим Радянською революційною робітничо-селянською армією Катеринославського району. Тут же рапорти та оперативні зведення Павлоградського та Новомосковського повітових виконкомів, де описані дії махновських угрупувань, махновська агітація проти більшовицької влади, збройні сутички між повстанцями та червоноармійськими з’єднаннями, копії наказу про заборону з’їзду Рад у с. Гуляйполі, підписаний Троцьким, статті з газети харківських анархістів «Хліб та Воля», спогади учасників тих подій.

У інших розділах представлені документи, які висвітлюють взаємовідносини між махновським рухом та більшовицькою верхівкою, стаття Нестора Махна про відношення до Врангеля та білого руху, друкована копія повідомлення Центрального управління надзвичайних комісій при Раднаркомі України про відношення до дій махновських угрупувань. Архівні документи доповнюються фотоматеріалами того часу.

Сьогодні: 02 Липня 2022

Державний архів Дніпропетровської області
вул. М. Грушевського, 89

До уваги керівників
архівних відділів райдержадміністрацій, міських рад, трудових архівів, архівних підрозділів органів місцевого самоврядування!

У рубриці
«Нормативно-правова база» на сайті держархіву області просимо ознайомитися з актуальними для цього періоду адміністративно-територіального реформування Методичними рекомендаціями Укрдержархіву «Організація архівної справи в територіальній громаді. Частина 1. Архівні підрозділи органів місцевого самоврядування»
для впровадження
в практику роботи.prizident
verhovna rada
kmu portal
oda
obl-rada
kontakt centr
metod ukaz

arolsen