Image1 Image2 Image3

29 липня, 11-00. Документальна виставка «Катеринославщина у Першій світовій війні. 1914–1918. До 100-річчя початку війни».

     29 липня об 11-00 у приміщенні Державного архіву Дніпропетровської області (Дніпропетровськ, вул. К. Лібкнехта 89) відкрилася документальна виставка «Катеринославщина у Першій світовій війні. 1914–1918. До 100-річчя початку війни». Ознайомитися з експонатами виставки можна буде до 15 серпня 2014 року.

     28 липня 1914 почалася Перша світова війна. З 59 існуючих на той період держав у війну було залучено 38 країн. У різні часи цю чотирирічну війну називали «Великою», «Другою Вітчизняною», «Великою Вітчизняною», «германською», «імперіалістичною». У результаті війни припинили своє існування чотири імперії – Російська, Австро-Угорська, Османська і Німецька. Країни-учасниці втратили більше 20 млн. військових і мирних жителів. Катеринославська губернія була розташована далеко від плацдарму воєнних дій, але тисячі її мешканців стали >учасниками і жертвами цієї війни. На виставці представлені документи, які висвітлюють події війни на території
Катеринославської губернії.
   У розділі виставки «Друга Вітчизняна війна Російської імперії» розміщені маніфести Миколи ІІ про оголошення Німеччиною і Австро-Угорщиною війни Росії, матеріали про прийом імператором членів Державної Ради і Державної думи у зв'язку з початком війни.
Документи окремого стенду розповідають про підготовку та хід візиту Миколи ІІ до м. Катеринослава у 1915 році.
На стенді представлені фотографії перебування царя в місті, телеграма про прийом царем депутації учениць Маріїнської дворянської жіночої гімназії, доповідь управляючого казенною палатою про економічний та соціальний стан губернії у зв’язку з приїздом імператора. Рапорт губернатора царю про стан справ у губернії у зв’язку з участю Росії у війні містить, зокрема, інформацію про військові частини, лазарети для поранених воїнів, надання
допомоги родинам воїнів.
     У розділі виставки «Будні війни» розміщено телеграми про розквартирування військових частин, переведення Маріуполя та його порту на військовий стан, роздавальну відомість для отримання продовольчої допомоги родинам нижніх чинів і ратниками ополчення в с. Катещине. Серед експонатів – лист голови Російського центрального військово-промислового комітету, члена Державної Ради О. І. Гучкова до начальника штабу Ставки Верховного головнокомандувача М. В. Алексєєва з критикою дій деяких державних діячів щодо відхилення пропозиції відносно постачання британських гвинтівок, що розцінювалося ледве не як зрада.
     У воєнний період економіка перебудовувалася на військові рейки, підпорядкувалася військовим потребам. На виставці серед інших документів експонується лист завідувача складу заготівель для військових робіт в Катеринославі до голови Катеринославської заводської наради з оборони з проханням про термінове відправлення смугового заліза для закінчення будівництва стратегічних мостів.
Поранені у військових діях отримували лікування у зведених військових шпиталях, лазаретах Червоного Хреста, Союзу міст, у приватних та громадських лазаретах, список яких представлений на виставці. Експонується фото хворих і поранених солдатів у палаті 2-го катеринославського міського шпиталю. Представлені списки працівників лазаретів м. Катеринослава, документи про необхідність нагородження осіб, що опікувалися пораненими.
Померлих від ран в місцевих шпиталях ховали на міському кладовищі Катеринослава. Постановою Катеринославської міської думи було внесено до кошторису 1000 карбованців на будівництво кам’яної огорожі міського кладовища та пам’ятника-кладовища для воїнів, що померли від ран. На виставці розміщені листи командирів з фронту, повідомлення Катеринославського повітового військового начальника, Чумаківського волосного правління рідним загиблих у боях наших земляків-катеринославців, метричні записи про смерть від ран та загибель військовослужбовців на фронті.
Окремий стенд присвячений боротьбі зі шпигунами та диверсантами противника. Тут представлено листи контррозвідувального відділення Штабу Одеського військового округу до Катеринославського губернського жандармського управління про осіб, що підозрювалися у шпигунстві, фото, списки осіб, які розшукувалися поліцією, лист начальника губернського жандармського управління катеринославському поліцмейстеру про замах на диверсії у військових закладах і на оборонних заводах.
Документи стенду «Військовополонені противника» розповідають про заходи з охорони військовополонених, праця яких використовувалася на підприємствах і в сільських господарствах. Серед документів виставки – відомості про кількість задіяних на роботах на Дніпровському заводі військовополонених.
     У Першій світовій війні вперше було застосовано хімічну зброю, тому війну іноді називали «війною хіміків». На виставці розміщено звіт про діяльність газової секції Катеринославського комітету Всеросійського земського союзу й Союзу міст.
     У розділі “Призов до армії та дезертирство” серед інших документів експонуються лист Анастасівського волосного правління про призов новобранців 1898 року народження, циркулярний лист Катеринославського повітового комісара про посилення боротьби з дезертирством із залученням місцевої влади та населення, доповідь начальника губернського жандармського управління на ім’я губернатора про арешт групи осіб, які збиралися розповсюджувати антивоєнні прокламації та проводити вуличні демонстрації під час призову новобранців.
     На стенді “Військова цензура” представлені циркулярні листи начальників Київського і Катеринославського поштово-телеграфних округів про спосіб шифрування телеграм, про необхідність припинення розповсюдження сумнівних телеграм за підписом “Ставка” з інформаціями про події на фронті, про відкриття контррозвідувального пункту в м. Катеринославі та ін.
Про останні місяці війни йдеться в циркулярних листах Київського поштово-телеграфного округу щодо розслідування протизаконних дій колишніх міністрів царського уряду та колишнього імператора Миколи ІІ, перегляду та вилучення кореспонденції осіб, що повинні бути притягнуті до кримінальної відповідальності (Ульянова-Леніна, Зінов’єва, Луначарського, Коллонтай та ін.). Серед документів – телеграма військово-революційного штабу охорони Катеринославської залізниці про перехід залізниці на військовий стан, листівка Української соціал-демократичної робітничої партії з призовом “Геть війну, хай живе революція, хай живе автономія України!”. Завершують виставку спогади учасника війни І. Макашова.

Сьогодні: 01 Квітня 2023

Державний архів Дніпропетровської області
вул. М. Грушевського, 89

knp 1 knp 2 knp 3

До уваги керівників
архівних відділів райдержадміністрацій, міських рад, трудових архівів, архівних підрозділів органів місцевого самоврядування!

У рубриці
«Нормативно-правова база» на сайті держархіву області просимо ознайомитися з актуальними для цього періоду адміністративно-територіального реформування Методичними рекомендаціями Укрдержархіву «Організація архівної справи в територіальній громаді. Частина 1. Архівні підрозділи органів місцевого самоврядування»
для впровадження
в практику роботи.prizident
verhovna rada
kmu portal
oda
obl-rada
kontakt centr
metod ukaz

arolsen