• Головна
  • Звернення громадян
  • Державні послуги
  • Нормативно-правова база
  • Фонди
  • Контакти
  • Анонси
  • Доступ до публічної інформації

Версія сайту для людей з вадами зору

Про архів
Історія Державного архіву Дніпропетровської області
Керівництво архіву
Структура архіву
Дорадчі органи архіву
Положення про держархів Дніпропетровської області
Регламент роботи Державного архіву Дніпропетровської області
План розвитку архівної справи
Архівні установи області
Каталог метричних книг
Інформуємо громадськість
Науково-довідковий апарат
Електронний архів
Перспективний план
Описи
Картотеки
Видання
Метричні книги
Голод 1921-1923 рр.
Запобігання проявам корупції
Регуляторні акти
Державні закупівлі
Розсекречення документів
Ініціативні інформування
Прес-центр
Прес-релізи
Публікації
Знаменні дати Дніпропетровщини
Відеоматеріали
Виставкова діяльність
Презентації виставок
Документальні виставки онлайн
Велика історія. Українська Революція Гідності
Вакансіі
З життя архіву

posyl derzh-arch

Державні архіви
областей України


school-online
cyfrova osvita
16.07.2015 08:58

"Шляхом незалежності".

    До 25-ї річниці прийняття Декларації про державний суверенітет України.

 

   16 липня 1990 року Верховною Радою УРСР було прийнято історичний документ - Декларацію про державний суверенітет України.

   Декларація про державний суверенітет України складалась із преамбули та 10 розділів. У преамбулі підкреслювалось, що Верховна Рада УРСР проголошує суверенітет України як «верховенство, самостійність, повноту й неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах». Одним з важливих положень Декларації було положення про громадянство. Україна має своє громадянство, де всі рівні перед законом, незалежно від походження, соціального й майнового положення,  расової й національної приналежності, підлоги, утвору, політичних поглядів, релігійних переконань, роду та характеру занять.
   Громадяни різних національностей складають народ України. Декларація проголошувала самостійність України. У документі підкреслювався намір створити банківську, цінову, фінансову, митну й податкову системи, формувати державний бюджет, а при необхідності ввести власну грошову одиницю.
   У Декларації визнана самостійність республіки у розв'язку питань науки, утвору, культурного й духовного розвитку української націй.


                      Альтернатива чи претензії
                 ("Зоря" № 144 31 липня 1990 р.)


   На початку 90-х років ідея національного суверенітету охопила широкі суспільні шари, у тому числі й в Україні. Посилюється тенденція до використання історичної символіки української державності. Проведене за підтримкою комуністичної партії України соціологічне дослідження, яке охопило всю територію України у першій половині 1990 року, та під час якого анкетним опитуванням було охоплено понад 5055 респондентів по всій території України, з них 337 чоловік були представниками Дніпропетровської області.
   Це дослідження продемонструвало правлячій партії наростаючу тенденцію серед мешканців області та країни в цілому до використання історичної української атрибутики та символіки. По Дніпропетровській області найбільш активним прошарком населення, яке прагнуло до повернення історичних символів, виявилась молодь у віці до 24 років.

     Декларация о государственном суверенитете Украины   
        


  Ставлення населення до питань державної та національної символіки відіграє значну роль у формуванні світоглядних, духовних орієнтирів особи, відображає, та певною мірою впливає на характер змін у суспільній свідомості. На фоні політики боротьби з «деполітизацією» та «деідеологізацією», яку проводила комуністична партія, серед населення Дніпропетровської області наростає прагнення до демократизації суспільства. Набирають все більшої сили різни суспільно-політичні рухи. Наприклад «Товариство шанувальників української мови» створює регіональні комісії в області. Йде цілеспрямована робота з поширення та впровадження по області закону про мову. Спілка «Меморіал» ініціювала проведення робіт з покращення стану соціально-побутового обслуговування реабілітованих осіб.
  Одна з найбільш значущих подій другої половини 1990 року стало проведення "Днів козацької слави" в Дніпропетровській та Запорізькій областях. Організоване лідерами «Народного руху» та «Товариством української мови», за участю представників різних областей України. Для того, щоб уявити масштаб цього свята варто тільки згадати його програму: 1 серпня - вшанування пам’яті дослідника Січі академіка Дмитра Івановича Яворницького в Дніпропетровську; 2 серпня - розташування делегацій всіх областей України на Олексіївській затоці Дніпра в наметовому таборі; 3 серпня - наукова конференція з історії Запорозької Січі в Нікополі.
  Походи, концерти, урочисті мітинги на майданах та стадіонах; 4 серпня - вшанування пам’яті уславленого Кошового Запорізької Січі Івана Сірка. Відкриття пам’ятного хреста на Могилі Пам’яті; 5 серпня - свято на острові Хортиця - колисці запорозького козацтва. Хід по Запоріжжю та Велика варта на березі Дніпра.



                  На поклон к Д.И. Яворницкому
         
 
   Загальна кількість учасників свят на Олексіївській затоці Дніпра (на місці де у 17-18 столітті розташовувалась Чортомлицька Січ) сягнула 300 тисяч чоловік. Всі делегації привезли на славне місце землі зі своїх країв і заклали її в єдину Могилу Пам’яті во славу Українського козацтва. У Запоріжжі‚ хода по Хортиці зібрала біля 500 тисяч людей. Народ був єдиний у своєму прагненні відродити свої культурні традиції‚ згадати й вшанувати славних предків-козаків‚ військову славу України‚ єдиний у своєму прагненні будувати нову Україну.




                    О реализации Закона
         «Об экономической самостоятельности
                        Украинской ССР»                 
     (Днепр вечерний № 182, 08 серпня 1990 р.)




      Про економічну самостійність Української РСР
                 (Зоря № 151 10 серпня 1990 р.)



   Історичне значення Декларації про державний суверенітет України полягає в тому, що вона визначила основні напрями внутрішньої і зовнішньої політики, економічного розвитку та державного будівництва. Цей документ являє собою правовий фундамент для Конституції, законів України, визначення позиції республіки при укладанні міжнародних угод. В основі Декларації лежать демократичні традиції українського народу, які розвивалися протягом століть.



Бельмас Микола Миколайович
архівіст відділу інформації та використання документів



               Возродить историческую правду
         ("Днепр вечерний" № 178, 03 серпня 1990 р.)




   Виражаючи волю народу України, прагнучи створити демократичне суспільство, виходячи з потреб всебічного забезпечення прав і свобод людини, шануючи національні права всіх народів, дбаючи про повноцінний політичний, економічний, соціальний і духовний розвиток народу України, визнаючи необхідність побудови правової держави, маючи на меті утвердити суверенітет і самоврядування народу України, Верховна Рада Української РСР проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.
   Україна проголошувала свій намір стати в майбутньому постійно нейтральною державою, яка не буде ухвалювати участі у військових блоках і зобов'язувалася дотримуватися трьох неядерних принципів не застосовувати, не робити й не здобувати ядерну зброю.


                               Дискусія триває
                 ("Зоря" № 132 14 липня 1990 р.)





("Днепр вечерний" № 164, 17 липня 1990 р.)


        Про день проголошення незалежності України
                         ("Зоря", 20 липня 1990 р.)



      «Щоби слава, наша слава ожила з віками, щоб 
              гордилась Україна нами, козаками…»       
           (Днепр вечерний № 178, 03 серпня 1990 р.)




                 

 (Днепр вечерний № 178, 03 серпня 1990 р.)


                   Когда звучит украинская речь
          (Днепр вечерний № 196, 25 серпня 1990 р.)
   
   
   Закон «Про економічну самостійність Української РСР» (3 серпня 1990 р.)
   "Цей  Закон  на  основі  Декларації  про державний суверенітет України  (  55-12  )  визначає  зміст,  мету  і  основні  принципи економічної самостійності України як суверенної держави,  механізм господарювання,  регулювання   економіки   і   соціальної   сфери, організації фінансово-бюджетної,  кредитної  та  грошової  системи Української РСР".
   Документ проголошував самостійність України у визначенні економічного статусу і стратегії соціально-економічного розвитку, форм і методів господарювання та управління суспільним виробництвом. Важливими стали положення про самостійне ведення финансово-бюджетної, грошово-кредитної, цінової, інвестиційної, науково-технічної та зовнішньоекономічної політики. У законі також були визначені основні принципи економічної самостійності, що створюють умови для реформування економіки.
   Основні принципи економічної самостійності - право власності народу республіки на її національні багатства і національний дохід; різноманітність і рівноправність форм власності та їх захист з боку держави; децентралізація власності та роздержавлення економіки; повна господарська самостійність і свобода підприємництва всіх юридичних і фізичних осіб у рамках законів УРСР; самостійність регулювання грошового обігу.

  

Інші матеріали

  • Пам’яті борців проти нацизму у Другій світовій війні
  • Афганістан 30 років по тому…
  • Дніпровська зоря 27 липня 2018 року
  • Межівський меридіан 23 липня 2018 року
  • День Соборності-символ єднання України
  • З досвіду роботи Державного архіву Дніпропетровської області з документами про присвоєння державних нагород
  • Голодомор 1932-1933 років в Україні
  • Співець запорізького козацтва
  • Радіоактивна хмара Чорнобиля
  • Архівні установи та підтвердження трудового стажу
  • Документи Канцелярії катеринославського губернатора про негласний нагляд за І. К. Карпенко-Карим
  • До 100-річчя початку голоду 1921-1923 рр. в Україні
  • До Дня пам’яті захистників України

dp.archives.gov.ua

© Copyright 2012 - 2023 Державний архів Дніпропетровської області Офіційний сайт. Всі права застережені