- Про архів
- Архівні установи області
- Каталог метричних книг
- Інформуємо громадськість
- Науково-довідковий апарат
- Електронний архів
- Запобігання проявам корупції
- Регуляторні акти
- Державні закупівлі
- Реєстр розсекречених фондів
- Ініціативні інформування
- Прес-центр
- Відеоматеріали
- Виставкова діяльність
- Велика історія. Українська Революція Гідності
- Вакансіі
- З життя архіву
Архівні установи та підтвердження трудового стажу
На сьогоднішній день одна із затребуваних інформацій, що цікавить громадян, які звертаються до архівних установ – підтвердження трудового стажу. А причиною таких звернень є трудова книжка. Тобто, не сама книжка, а помилки, які були допущені під час її заповнення. Помилки різні: нерозбірливий текст, виправлення, поганий відбиток печатки, або взагалі трудову книжку було втрачено. Саме з таких причин виникає потреба підтверджувати той або інший періоди роботи.
Трудова книжка – це офіційний персональний документ, що містить записи про працевлаштування громадянина. До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться (ст. 48 Кодекс законів про працю України). Її історія тягнеться до Англії та Франції, де вперше з'явилась трудова книга, як форма контролю за робітниками. У роки Французької революції було прийнято закон, за яким у Франції фактично запровадили документи, схожі на трудові книжки. Хазяї виробництва відтоді мали можливість додаткового контролю над робітниками. Якщо робітник захотів полишити місце роботи, його на інше місце без такого документа не взяли б, а в трудовій книжці роботодавець міг написати свої відгуки про працівника. Робітник змушений був остерігатися сварок із керівництвом. Загалом цей закон утискав права робітників.
Прямим прототипом сучасних трудових книжок було «Аrbeitsbuch» – в перекладі з німецької: «трудова книжка», введена у нацистській Германії
26 лютого 1935 року. В ній враховувалися всі пересування працівника, книжка зберігалась в адміністрації підприємства, яке могло не звільняти працівника за його бажанням і не віддавати йому трудової книжки.
В Україні трудова книжка з’являється після постанови Раднаркому СРСР від 20 грудня 1938 року «Про запровадження трудових книжок», яка була однакова для всіх громадян республік, що входили до складу Радянського Союзу і діяла на всій території СРСР.
На сьогоднішній день, в Україні, починаючи з 2016 року, йде мова про скасування обов’язковості трудових книжок, враховуючи, що з 2000 року страховий стаж обчислюється відповідно до даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Але, поки що, це – майбутнє. І коли потрібно поновити записи трудової книжки, яку втрачено, або підтвердити трудовий стаж для отримання пенсійного забезпечення, громадяни звертаються до архівних установ.
Які ж документи можуть бути використані в першу чергу для підтвердження трудового стажу? Перш за все це накази (розпорядження, постанови) з особового складу, особові рахунки та відомості по заробітній платі. Тобто, документи з кадрових питань. І не обов’язково ці документи можуть знаходиться в державних архівних установах області та міста. Тому, коли виникає питання підтвердження трудового стажу, потрібно згадати, де знаходилось підприємство, організація або установа, яка цікавить, та перевірити її існування сьогодні. Здебільшого, підприємства, організації або установи, які є діючими, документи з особового складу зберігають на своїй території і мають свої архіви. Отримати інформацію про існування підприємства, організації або установи або припинення діяльності можливо на сайті Міністерства юстиції України (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch). Мешканцям Дніпра та Дніпропетровської області можна звернутися до Головного управління статистики у Дніпропетровській області, що знаходиться за адресою: м. Дніпро, вул. Столярова, 3.
Якщо підприємство, організація або установа припинили своє існування і документи належним чином було здано на зберігання до архіву, підтвердити трудовий стаж можливо за допомоги звернення до відповідної архівної установи.
Інформація про документи з особового складу, які знаходяться на зберіганні в Державному архіві Дніпропетровської області знаходиться на сайті держархіву (http://dp.archives.gov.ua/images/stories/pdf/spysok-fondiv-osobovogo-skladu.pdf). Також можна скористатися інформацією про наявність документів, які знаходяться на зберіганні:
в Архівному управлінні департаменту забезпечення діяльності виконавчих органів Дніпровської міської ради:
(https://dp.archives.gov.ua/images/stories/f_mista/dnipro_mr_2021.pdf);
Товариство з обмеженою відповідальністю «ПБ-КОНСАЛТІНГ»
(https://dp.archives.gov.ua/images/stories/f_mista/pb-konsalting_2021.pdf);
Товариство з обмеженою відповідальністю “Юридично – архівне бюро “Легіс”
(https://dp.archives.gov.ua/images/stories/f_mista/juab_legis_2021.pdf).
Якщо підприємства, організації, колгоспи, радгоспи або установи знаходились на території міст та районів області, можливим місцезнаходженням документів з особового складу можуть бути архівні установи виконкомів міських рад, районних державних адміністрацій та районні трудові архіви. Інформацію про наявність на зберіганні документів можна знайти на сайті Державного архіву Дніпропетровської області (https://bit.ly/3n4ckPK).
Але, на жаль, далеко не всі підприємства, організації та установи здають документи з кадрових питань на зберігання до архівних установ. Якщо письмові докази трудової діяльності не збереглися, підтвердження стажу проводиться органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (постанова Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 (із змінами) «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній»). Відповідно до цієї постанови, свідків має бути не менше двох, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
.
Архівіст відділу інформації та використання документів Держаного архіву Дніпропетровської області М.М. Бельмас
Інші матеріали
- Пам’яті борців проти нацизму у Другій світовій війні
- Афганістан 30 років по тому…
- Дніпровська зоря 27 липня 2018 року
- Межівський меридіан 23 липня 2018 року
- День Соборності-символ єднання України
- З досвіду роботи Державного архіву Дніпропетровської області з документами про присвоєння державних нагород
- Голодомор 1932-1933 років в Україні
- Співець запорізького козацтва
- Радіоактивна хмара Чорнобиля
- Шляхом незалежності
- Документи Канцелярії катеринославського губернатора про негласний нагляд за І. К. Карпенко-Карим
- До 100-річчя початку голоду 1921-1923 рр. в Україні
- До Дня пам’яті захистників України