- Про архів
- Архівні установи області
- Каталог метричних книг
- Інформуємо громадськість
- Науково-довідковий апарат
- Електронний архів
- Запобігання проявам корупції
- Регуляторні акти
- Державні закупівлі
- Реєстр розсекречених фондів
- Ініціативні інформування
- Прес-центр
- Відеоматеріали
- Виставкова діяльність
- Велика історія. Українська Революція Гідності
- Вакансіі
- З життя архіву
Олександр Ілліч Бродський - видатний фізико-хімик, академік, автор оригінальних досліджень із термодинаміки та електрохімії розчинів, хімії ізотопів, хімічної будови та реакційної здатності речовин. Під його керівництвом у 1934 році було створено установку для одержання важкої води і в тому ж році вперше у Радянському Союзі отримані зразки важкої дейтерієвої, а згодом і важкооксигенової води, що відіграло важливу роль у розв'язанні атомної проблеми.
Народився Олександр Ілліч 19 червня 1895 року у Катеринославі в сім'ї інженера-хіміка Іллі Юхимовича Бродського та його дружини Єфросинії Григорівни. Закінчивши в 1913 році реальне училище, вступив у тому ж році до Катеринославського гірничого інституту на металургійний факультет. Саме в цей час завідувачем кафедри загальгої хімії був Лев Володимирович Писаржевський, який одразу звернув увагу на здібного юнака і залучив його до наукових досліджень. Співпраця О.І. Бродського з видатним вченим , у майбутньому - академіком, лауреатом Ленінської премії, основоположником електронної хімії, засновником та визнаним лідером дніпропетровської школи фізико-хіміків - продовжувалась майже чверть століття.
1. Запис у метричній книзі Катеринославської синагоги про народження Олександра Бродського. 19 червня 1895 р.
2. Свідоцтво про народження О.І. Бродського (повторне). 26 лютого 1954 р.
3. Олександр Бродський - учень Катеринославського реального училища. 1900-ті рр.
4. Олександр Бродський – студент Катеринославського гірничого інституту
5. О. Бродський (сидить крайній справа) із друзями-студентами на відпочинку
6. Охоронне свідоцтво, видане комітетом по технічних справах Міністерства торгівлі та промисловості Л.В. Писаржевському і студенту Катеринославського гірничого інституту О.І. Бродському про задоволення прохання на видачу їм привілеї на спосіб приготування пероксиду водню електролізом сірчаної кислоти. 04 травня 1916 р. Робота мала велике практичне значення в умовах Першої світової війни.
7. Залікова книжка О.І. Бродського, студента фізико-математичного факультету хімічного відділення Катеринославського університету. 1920 р.
Продовжував здобувати освіту О.І. Бродський у Катеринославському університеті, куди перевівся з Гірничого інституту, а у 1921 році продовжив навчання у 1-му Московському державному університеті на природничому відділенні фізико-математичного факультету за спеціальністю "Фізична-хімія".
Після закінчення Московського університету в 1922 році Олександр Ілліч повертається до Катеринослава (з 1926 року - Дніпропетровськ) і майже двадцять наступних років його життя будуть пов'язані з цим містом. Педагогічну діяльність О.І. Бродський розпочав асистентом на кафедрі біохімії Інституту народної освіти, у який було трансформовано університет, паралельно читав курс будови атома на хімічному відділенні. Згодом очолив кафедру фізичної хімії. Одночасно очолював кафедру фізичної хімії в Медичному інституті. У 1926 році розпочав читати курс фізичної хімії в Гірничому інституті. 26 травня 1926 року захистив докторську дисертацію. Після створення за його участю в 1930 році Дніпропетровського хіміко-технологічного інституту понад десять років завідував там кафедрою фізичної хімії.
8. Свідоцтво про право вільного проживання в м. Катеринославі до 01 липня 1921 р., видане студенту третього курсу заводського відділення О.І. Бродському Катеринославським гірничим інститутом. 18 січня 1921 р.
9. О.І. Бродський. Кінець 1920-х рр.
10. Уривок зі спогадів учениці Л.В. Писаржевського С.А. Гусинської. 1920-ті рр. «В лаборатории Писаржевского». // Химия и жизнь. Научно-популярный журнал Академии наук СССР № 12. 1974 р.
11. Олександр Ілліч Бродський. Фотопортрет. 1923 р.
12. Вступ до Монографії професора Бродського «Химическое равновесие и растворитель», з дарчим написом Л.В. Писаржевському. 12 липня 1925 р.
13. Викладачі та студенти хімічного відділення Дніпропетровського інституту народної освіти. У другому ряду знизу (зліва направо) А.М. Занько, В.А. Терпигор’єва-Алексєєва, М.А. Розенберг, Ю.В. Коршун, Л.В. Писаржевський,
П.Т. Рубін, І.І. Танатар, К.В. Ролл, О.І. Бродський, О.С. Афанасьєв. 1926 р.
Разом з педагогічною не припинялась наукова діяльність. Восени 1927 року кафедру фізичної хімії рішенням Раднаркому СРСР було перетворено
на Український науково-дослідний інститут фізичної хімії Наркомосвіти УРСР. Чи не найбільше зусиль, спрямованих на відкриття інституту прикладав
О.І. Бродський. В стінах цього закладу велись дослідження в галузі хімії ізотопів, у галузі термодинаміки розчинів, вивчався вплив розчинника на електродні потенціали.У 1937 році групою О.І. Бродського були одержані зразки концентрату важко-оксигенової води.
14. О.І. Бродський (третій справа) проводить практичні заняття зі студентами Гірничого інституту. 1928 р.
15. О.І. Бродський (у другому ряду другий справа) серед викладачів та студентів Дніпропетровського гірничого інституту. 11 березня 1928 р.
16. Будівля (вул. Басейна, 5), в якій розміщувався Інститут фізичної хімії у Дніпропетровську наприкінці 1920-х рр.
17. О.І. Бродський у колі сім'ї: з батьком Іллею Єфимовичем, матір'ю Єфросинією Григорівною та братом. 1928 р.
18. Корпус Дніпропетровського хіміко-технологічного інституту, в якому працював О.І. Бродський у 1930-1941 рр.
19. Стаття професора О.І. Бродського про наукову і педагогічну діяльність академіка Л.В. Писаржевського. 1930 р.
20. Стаття О.І. Бродського, О.С. Афанасьева, М.Г. Диковой «Электролитическое получение перекиси водорода из серной кислоты», з дарчим написом Л.В. Писаржевському. 08 лютого 1933 р.
Переглянути >>
21. Роботи О.І. Бродського із Збірки статей з хімії Писаржевського , Бродського та ін. Німецька мова. 1934 р.
Переглянути >>
22. О.І. Бродський (у першому ряду другий справа) на всесоюзній фізико-хімічній конференції
в Дніпропетровському гірничому інституті. Фото. 1930-ті рр.
23. О.І. Бродський біля установки для отримання важкої води. 1936 р.
24. Стаття професорів О.І. Бродського і А.М. Занько «Поглинання світла сульфатом міді в важкій воді», надрукована в «Журнале физической химии»,
М., 1936, № 6, вип. 5, з дарчим написом Л.В. Писаржевському. Німецька мова
В період окупації Дніпропетровська Інститут фізичної-хімії продовжував свою діяльність у столиці Башкірії і включився до виконання завдань, поставлених перед Українською Академією наук: надати науково-технічну допомогу Червоній Армії та оборонній промисловості і мобілізувати ресурси східного регіону країни на потреби оборони.
25. Будинок в Уфі (вул. Пушкінська, 79), де працювали Президія та установи АН УРСР , зокрема Інститут фізичної хімії, у період евакуації в 1941-1943 рр.
26. Посвідчення директора Інституту фізичної хімії АН УРСР. 20 вересня 1941 р.
27. Лист академіка О.І. Бродського М.А. Розенберг в м. П'ятигорськ (під час евакуації) з повідомленням про роботу інституту
ім. Л.В. Писаржевського. 26 квітня 1942 р.
28. Лист академіка О.І. Бродського М.А. Розенберг з повідомленням про роботу інституту
ім. Л.В. Писаржевського в евакуації. 10 травня 1942 р.
29. Лист академіка О.І. Бродського М.А. Розенберг з повідомленням щодо проведення конкурсу.
22 березня 1943 р.
30. Тези О.І. Бродського про вклад Л.В. Писаржевського у розвиток хімічної науки. 25 квітня 1945 р.
Після реевакуації у 1944 році Інститут фізичної хімії було вирішено залишити у Києві. У 1946 році О.І. Бродський стає лауреатом Сталінської премії 2-го ступеня за дослідження в області хімії ізотопів, результати яких викладені в статтях "Применение изотопного метода к изучению механизмов химических реакций" та "Теория тонкого фракционирования и разделения смесей термодиффузией".
У 1963 році стає Почесним членом Польської академії наук. У 1965 році - лауреатом примії імені Л.В. Писаржевського АН Української РСР та Заслуженим діячем науки Української РСР.
31. Наказ по інституту фізичної хімії ім. Л.В. ПисаржевськогоАН УРСР № 95 за підписом директора інституту О.І. Бродського з висловленням подяки М.А. Розенберг за плодотворну діяльність в інституті. Ювілей - 20 років. 25 листопада 1947 р.
32. Квиток члена Будинку вчених АН УРСР. 1949 р.
33. Будинок по вулиці Рейтарська, 11 у Києві, в якому жив О.І. Бродський.
34. Фрагменти брошюри М.А. Розенберг "XX лет
института физической химии им. Л.В. Писаржевского АН
Украинской ССР". 1950 р.
35. Лист академіка О.І. Бродського М.А. Розенберг із повідомленням про
розшук нових документів стосовно Л.В. Писаржевського. 12 березня 1955 р.
36. Будівля Інституту фізичної хімії на проспекті Науки, 31 в Києві. 1958 р.
37. Лист академіка О.І. Бродського М.А. Розенберг із запрошенням бути присутньою на
науковій сесії інституту фізичної хімії. 09 грудня 1957 р.
38. Автобіографія О.І. Бродського. 09 вересня 1959 р.
39. О.І. Бродський біля масспектрометра для аналізу кисню в природніх водах, розробленого в Інституті фізичної хімії. 1964 р.
40. Лист О.І. Бродського М.А. Розенберг із поздоровленням її на честь 75-ти річного ювілею. 16 листопада 1963 р.
41. Лист директора інституту фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського О.І. Бродського доньці М.А. Розенберг
Ніні Самойлівні Шрейдер з висловленням подяки за подарований інституту барельєф Л.В. Писаржевському.
16 червня 1966 р.
42. Директор Інституту фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського АН УРСР О.І. Бродський приймає орден Трудового Червоного прапора , яким нагороджено Інститут та поздоровлення від секретаря ЦК КП України
О.А. Титаренка. 1969 р.
43. Перший секретар ЦК КПУ П.Ю. Шелест вручає академіку О.І. Бродському Золоту зірку Героя Соціалістичної праці. 1969 р.
21 серпня 1969 року після нетривалої хвороби Олександр Ілліч Бродський піщов із життя. Похований вчений у Києві на Байковому кладивищі.
У 1997 році Національною Академією наук України було встановлено наукову премію ім. О.І. Бродського, яка вручається відділенням хімії НАН України за видатні наукові досягнення в галузі теорії хімічної будови, кінетики та реакційної здатності.
44. Робочий стіл та особисті речі академіка О.І. Бродського
45. Меморіальна дошка О.І. Бродському на будівлі Інституту фізичної хімії в Києві
46. Пам’ятник на могилі О.І. Бродського на Байковому кладовищі в Києві.
47. Стаття Лідії Гордієнко "Велет фізичної хімії". До 110-ти річчя з дня народження академіка О.І. Бродського
48. Монографія: Академік Олександр Ілліч Бродський. Серія «Видатні постаті університету». Видавництво ДНУ. 2014 р.
49. Ми пам’ятаємо! Університет звитяжний. Статті та нариси. До 100-річчя Дніпровського національного університету 1918–2018