Про архів
Історія Державного архіву Дніпропетровської області
Керівництво архіву
Дорадчі органи архіву
Положення про держархів Дніпропетровської області
Регламент роботи Державного архіву Дніпропетровської області
План розвитку архівної справи
Забезпечення рівних прав та можливостей
Архівні установи області
Каталог метричних книг
Інформуємо громадськість
Науково-довідковий апарат
Електронний архів
Перспективний план
Описи
Картотеки
Видання
Метричні книги
Голод 1921-1923 рр.
Запобігання проявам корупції
Регуляторні акти
Державні закупівлі
Реєстр розсекречених фондів
Ініціативні інформування
Прес-центр
Прес-релізи
Публікації
Знаменні дати Дніпропетровщини
До 100-річчя Державного архіву Дніпропетровської області
Відеоматеріали
Виставкова діяльність
Презентації виставок
Документальні виставки онлайн
Велика історія. Українська Революція Гідності
Вакансіі
З життя архіву

34 канал, Телепрограма "Щоденник. У дорозі",  21.01.2013, "Романтика кладовищ" (сюжет про поховання періоду Другої світової війни)


Про місце, де ми зараз знаходимося, не те що комунальники – не всі місцеві мешканці знають, але вони повз проходять та проїжджають. Це дореволюційне кладовище на Поповому Мисі. Це в межах міста, одразу за Самарським мостом. Наш провідник Радіон – філолог, авантюрист і трохи романтик. «Город у нас индустриальный и очень мало, на первый взгляд, интересных объектов, которые можно посмотреть». Одним з перших відкриттів «авантюриста» став Поповий Мис. «Кладбище начинается где-то тут и идет на несколько сот метров». Снігом притрусило доволі глибокі ями – вони тут всюди. Трохи моторошно, адже не виключено, що це і є могили, просто розкопані. Першу знахідку розчищаємо від снігу. Перед нами послання, котрому більше століття. Пелагея померла на 31-шому році життя, 22 червня 1908 року. Наступне послання з 1910 року. Швидше за все на цьому місці був маленький сільський цвинтар. Надгробні плити розкидані по лісосмузі дуже хаотично – напевно мародери розкопували могили. Але що вони могли там знайти? Питань більше ніж відповідей. А це вже місто Дніпропетровськ. Напроти бібліотеки Державного університету ім. О. Гончара - пам’ятник жорстоко вбитим євреям в часи другої світової війни, а десь під ногами їхні кістки. Було викопано великий рів, куди скидали вбитих. Точне місцезнаходження цього рову невідоме, але із слів мешканців, коли в цьому районі будували гаражі, то знаходили кістки. Городи і гаражі на вулиці Енергетичній теж стоять на останках. У протитанковому рву гинули євреї на радянські полонені. Всього поблизу пам’ятника, де мирно бавляться дітлахи, лежать останки майже двадцяти тисяч людей. Біля Тихвинського жіночого монастиря закопані понад тридцять тисяч тіл, а парк Калініна, кладовище, котре у часи війни поповнилося закордонними вояками.

Сьогодні: 14 Вересня 2024

Державний архів Дніпропетровської області
вул. М. Грушевського, 89

knp 1 knp 2 knp 3

До уваги керівників
архівних відділів райдержадміністрацій, міських рад, трудових архівів, архівних підрозділів органів місцевого самоврядування!

У рубриці
«Нормативно-правова база» на сайті держархіву області просимо ознайомитися з актуальними для цього періоду адміністративно-територіального реформування Методичними рекомендаціями Укрдержархіву «Організація архівної справи в територіальній громаді. Частина 1. Архівні підрозділи органів місцевого самоврядування»
для впровадження
в практику роботи.



prizident
verhovna rada
kmu portal
oda
obl-rada
kontakt centr
metod ukaz

arolsen