Image1 Image2 Image3

34 канал, Телепрограма "Деталі", 2012 рік, "Сукняна фабрика"


Ми вже неодноразово розповідали про долю споруд нашого міста. А цього разу про найстарішу будівлю Катеринослава. Це приміщення суконної фабрики, що розташована на проспекті Карла Маркса 106. Її звели наприкінці 18-го століття. Сьогодні вона знаходиться не в найкращому стані. Про Катеринослав промисловий заговорили наприкінці 18-го століття. З ініціативи князя Потьомкіна на тодішній околиці міста заснували Казенну суконну фабрику. Це було перше велике підприємство. Головний корпус зробили з дерева і лише у 1792 році замість нього стараннями архітектора Дмитра Торопова звели три корпуси з каменю. «Это первое предприятие Екатеринослава, памятник русского классицизма и таких зданий на юге Украины осталось очень мало». Катеринославська суконна і шовково-панчішна мануфактура на той час вважалась потужною. На ній працювали дві с половиною тисячі робітників. Ткали тонке добротне сукно різних кольорів. В обласному архіві під грифом «особливо цінне» збереглися унікальні документи. Серед відомостей про купівлю сировини та продаж готової продукції унікальні зразки тканини. Після смерті Потьомкіна фабрика зменшила потужність та проіснувала не довго. З трьох корпусів залишився лише один, та нащадки старожила увагою не балують. Ремонту споруда не бачила уже давно. Про те, що це пам’ятка архітектури свідчить хіба що пам’ятна дошка, та й ту сховали за стічною трубою. Стихійний ринок і вщент обклеєний оголошеннями фасад теж не додають будівлі привабливості.

Сьогодні: 28 Червня 2022

Державний архів Дніпропетровської області
вул. М. Грушевського, 89

До уваги керівників
архівних відділів райдержадміністрацій, міських рад, трудових архівів, архівних підрозділів органів місцевого самоврядування!

У рубриці
«Нормативно-правова база» на сайті держархіву області просимо ознайомитися з актуальними для цього періоду адміністративно-територіального реформування Методичними рекомендаціями Укрдержархіву «Організація архівної справи в територіальній громаді. Частина 1. Архівні підрозділи органів місцевого самоврядування»
для впровадження
в практику роботи.prizident
verhovna rada
kmu portal
oda
obl-rada
kontakt centr
metod ukaz

arolsen